Izvršni postupak
Postupak prinudne naplate i obezbeđenja potraživanja, kao i postupak prinudnog sprovođenja sudskih odluka naziva se izvršni postupak, i on je u celosti regulisan Zakonom o izvšenju i obezbeđenju.
Izvršni poverilac pokreće izvršni postupak tako što nadležnom sudu podnosi predlog za izvršenje, a uslov za pokretanje izvršnog postupka jeste da je potraživanje poverica dospelo, a da nije namireno (ili je, pak, namireno delimično). Dakle, da bi izvršni poverilac mogao da namiri svoje potraživanje od izvršnog dužnika, potrebno je da nadležni sud donese rešenje o izvršenju na osnovu kojeg će sud ili javni izvršitelj biti u obavezi da sprovede postupak izvršenja.
Predlog za izvršenje može se, s jedne strane, podneti na osnovu izvršne isprave. Izvršna isprava je sudska presuda, sudsko poravnanje, odluka doneta u upravnom ili prekršajnom postupku. Izvršna isprava postaje izvršna tek kada više ne može da se napada redovnim pravnim lekovima (dakle, nakon pravnosnažnosti), kao i nakon isteka roka za dobrovoljno ispunjenje obaveza (paricioni rok). S druge strane, predlog za izvršenje može se podneti i na osnovu verodostojne isprave, kao što su faktura (račun), menica, bankarska garancija, akreditiv, izvod iz poslovnih knjiga o izvršenim komunalnim ili srodnim uslugama, i slično.
Izvršni postupak se sprovodi hitno i u njemu važi princip proporcionalnosti. Drugim rečima, visina potraživanja izvršnog poverioca mora biti u srazmeri sa imovinom izvršnog dužnika na kojoj se sprovodi izvršenje.
Imajući u vidu kompleksnost izvršnog postupka, kao i težinu posledica koje može ostaviti na obe strane u postupku, važno je potražiti pravnu pomoć i pravne savete od stručnih lica. Advokatska kancelarija Perović vam uvek stoji na raspolaganju i pruža pravnu pomoć i savete, kako izvršnim poveriocima, tako i izvršnim dužnicima, u svim fazama izvršnog postupka. Naše klijente savetujemo koje pravne akte mogu podneti tokom postupka, informišemo o posledicama (ne)postupanja po odlukama donetim u toku izvršnog postupka, omogućujemo izvršnim poveriocima da na efektan način namire svoje potraživanje, odnosno izvršnim dužnicima da odbiju zahteve izvršnog poverioca ukoliko za to postoje pravno valjani razlozi.