Naknada štete
Materijalna šteta
Materijalna šteta podrazumeva imovinsku štetu. Naime, to može biti obična šteta koja podrazumeva umanjenje/oštećenje nečije imovine, ili se može ogledati u izgubljenoj dobiti, poput recimo izgubljenje zarade.
Nematerijalna šteta
Nematerijalna šteta podrazumeva nanošenje drugome fizičkog ili psihičkog bola ili straha. Dakle, ovaj vid štete se dosuđuje za pretrpljeni fizički bol, duševni bol zbog umanjenja životne aktivnosti, naruženosti, povrede ugleda, časti, slobode ili prava ličnosti, smrti bliskog lica kao i za pretrpljeni strah.
Vremenski rok za potraživanje naknade štete iznosi 3 godine računajući od dana kada je oštećeni saznao za štetu ili za lice koje je štetu prouzrokovao. U svakom slučaju, ovakvo potraživanje zastareva u roku od 5 godina od nastanka štete.
Za odgovornost za štetu neophodno je postojanje štetnog događaja koji je štetnik prouzrokovao oštećenom licu, kao i nastanak štete koja je prouzrokovana radnjom štetnika.
Da bi se mogla utvrditi šteta, neophodno je da postoji uzročno posledična veza između preduzete štetne radnje i posledice koja se ogleda u pričinjenoj šteti, a teret dokazivanja je na oštećenom.
Naknada štete predstavlja novčanu nadoknadu kojom se sankcioniše odgovornost za prouzrokovanu štetu. Naknada se dodeljuje oštećenom licu, a pričinjena šteta može da bude materijalne i nematerijalne prirode. Visina naknada štete je uvek proporcionalna učinjenoj šteti i za cilj ima namirivanje gubitaka oštećenog lica. Situacije u kojima šteta nastaje mogu da budu raznolike – nekad štetu pričinjava ljudski faktor, dok ona može nastati i usled nepredviđenih okolnosti. Bez obzira u kojoj je situaciji šteta nastala, kao oštećeno lice uvek imate pravo da potražujete naknadu koja vam po zakonu pripada.
Saobraćajne nezgode se dešavaju na svim vrstama puteva, a u njima mora učestvovati najmanje jedno lice, koje je vozilo bilo koji tip motornog vozila. Saobraćajne nezgode mogu imati lakši, teži i smrtni ishod. Ukoliko saobraćajna nezgoda izazove materialnu štetu, povredu ili smrt jednog ili više lica, postoji osnov za potraživanje naknade štete. Pravo na naknadu štete u slučajevima saobraćajnih nezgoda imaju i mogu potraživati oštećena lica (bilo da je počinilac poznat ili ne), ali i počinioci štete, ukoliko uz polisu osiguranja od autoodgovornosti poseduju i dobrovoljno osiguranje od nezgoda za vozače i putnike.
Pravo na rad je jedno od Ustavom zagarantovanih elementarnih ljudskih prava, a prilikom obavljanja poslova na odabranom radnom mestu mogu se desiti dve vrste povreda, od kojih su obe pogodne za potraživanje naknade štete. To su povrede na radu ili u vezi sa radom, u kojima je lice fizički ozleđeno, a druga kategorija su povrede prava zaposlenog koje se dešavaju na radu ili u vezi sa radom i odnose se na prava zaposlenog lica koje mu poslodavac uskraćuje.
Šteta u nekim slučajevima može da bude pričinjena usled uticaja nepredviđenih okolnosti, a odgovornost za ovu vrstu štete najčešće snosi grad odnosno opština na čijoj se teritoriji šteta desila. Oštećena lica ostvaruju prava na novčanu nadoknadu u ovom pravnom postupku. Prilikom postupka naknade štete usled uticaja nepredviđenih okolnosti potrebno je utvrditi postojanje i srazmere štete, način na koji je šteta nastala i kako je uzrokovana. U skladu sa svim navedenim elementima, uzimajući u obzir pretrpljeni bol i strah, određuje se visina naknade štete.
Vršnjačko nasilje je sve češća pojava u obrazovnim institucijama širom zemlje. Ovaj tip nasilja dešava se kontinuirano tokom određenog vremenskog perioda, a za cilj ima nanošenje štete žrtvi odnosno slabijem licu. Tokom vršnjačkog nasilja odnos snage između žrtve i nasilnika nije ravnopravan, a to je upravo ono što ga karakteriše kao nasilje. Vršnjačko nasilje može varirati u svojim oblicima – od fizičkog i verbalnog, do isključivanja žrtve iz društva i elektronskog tzv cyber nasilja. Žrtve vršnjačkog nasilja po novousvojenim zakonima imaju pravo na naknadu nematerijalne štete za pretrpljeni bol i strah.
Osim ovoga, bavimo se i pri:
- Naknadom materijalne štete na vozilu
- Naknadom štete zbog otkaza
- Naknadom štete zbog pada grane
i tako dalje…